среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce a także stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na plotki z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PVC wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenia z plastikuKartuzy na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i ogrodzenie z plastiku na plot i bramę ogrodzeniowa konstruuje się z skał różnego konturu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nieregularnych układach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, żeby kształt każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий