понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie inaczej żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą tez za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenia plastykowe z Ciechanowa buduje się w słonecznych położeniach, w których prędko rosną i mocno gęstnieją. Co niemiara powabu maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza przez cieniste katy parku. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju same rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, ale wymagają także sporo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie Winylowe z Węgrowa zdołają być bardzo wysmukłe, aczkolwiek wypada je regularnie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot tworzy się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PVC z Wschowy stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий